Aktualności
Dzisiaj jest 21 stycznia 2022    |   
 • Informacja do zamieszczenia na stronach internetowych ws. projektu Radykalne uproszczenia dla rolników

  Informacja do zamieszczenia na stronach...

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

  Ostrzeżenie meteorologiczne

 • Rozporządzenie Wojewody Lubelskiego z dnia 12 stycznia 2022 r. w sprawie zapobiegania wściekliźnie na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego

  Rozporządzenie Wojewody Lubelskiego z dnia 12...

 • Komunikat

  Komunikat

 • Spotkanie Noworoczne Bibliotekarzy Powiatu Opolskiego i podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Poetyckiego z cyklu z poezja w Bibliotece ” Opolskie wierszowanie”

  Spotkanie Noworoczne Bibliotekarzy Powiatu...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa uroczyście wyrusza na szlak - relacja

11 maja Powiat Opolski jako lider oraz Gmina Karczmiska i Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jako partnerzy uroczyście zakończyły realizację rozpoczętego w drugiej połowie 2009 r. projektu pn. „Szlakiem Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej po atrakcjach turystycznych Regionu Lubelskiego”. W połączeniu z tym wydarzeniem oficjalnie zainaugurowano również kolejkowy sezon turystyczny, który w bieżącym roku bogatszy jest nie tylko o zmodernizowane oblicze nadwiślańskiej „ciuchci”, ale również o ciekawszy kształt znajdujących się w jej pobliżu atrakcji.
W wyniku ukończonego projektu odnowiono znajdujący się w centrum Karczmisk zabytkowy park, zrewitalizowano infrastrukturę Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej oraz wzniesiono nowe budowle na Grodzisku Żmijowiska, będącym oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego. Każdy z partnerów był przy tym odpowiedzialny za realizację własnej część powyższego przedsięwzięcia, a funkcję lidera projektu pełnił Powiat Opolski. Program zorganizowanej uroczystości poprowadził przybyłych gości trasą umożliwiającą zetknięcie się ze znaczną częścią nowo powstałych bądź zmodernizowanych obiektów. W podróży tej zechcieli uczestniczyć Wicewojewoda Lubelski Marian Starownik, Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Ferdynand Ruszczyc, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie Zygmunt Grzechulski oraz Prezes zaprzyjaźnionej z Powiatem Opolskim Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej Edward Choroszyński oraz wielu innych zaproszonych gości.
Pierwszym z punktów uroczystości była krótka konferencja, przeprowadzona w pałacu położonym w centrum odnowionego karczmiskiego parku, podczas której Starosta Opolski Zenon Rodzik i Wójt Gminy Karczmiska Janusz Goliszek oficjalnie przywitali zgromadzonych gości. Głównym elementem tego spotkania była przedstawiona przez Starostę Opolskiego prezentacja multimedialna, mająca za zadanie przybliżyć zebranym wykonane w projekcie działania, ich chronologiczny przebieg oraz kwotową wartość. Zarówno Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman, jak i Wicewojewoda Lubelski Marian Starownik w swoich wystąpieniach gratulowali organizatorom udanego przeprowadzenia przedsięwzięcia oraz życzyli wielu kolejnych zakończonych sukcesem projektów. Konferencja była ponadto dla gości okazją do osobistego zaznajomienia się z nowym wizerunkiem istniejącego od XIX w. zespołu dworsko-parkowego. Zwiedzający mogli podziwiać m.in. odrestaurowane alejki oraz utrzymane w dawnej stylistyce, akcentujące zabytkowy charakter parku, bramy, furtki i lampy.
Kolejnym z miejsc przebiegu uroczystości stała się położona nieopodal główna stacja Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej, gdzie na wstępie Kierownik Sekcji Kolejowej w Zarządzie Dróg Powiatowych Stanisław Ogonek przedstawił zgromadzonym kluczowe informacje zarówno o samej stacji, jak i o całej kolejce. Goście mogli obejrzeć zabytkowe budynki stacyjne, w których obecnie urządzone jest kolejowe muzeum i Punkt Informacji Turystycznej, oraz podziwiać okoliczną panoramę z platformy widokowej na wyremontowanej w ramach projektu dawnej wieży ciśnień. Następny punkt programu – przejazd wąskotorową kolejką – dał zwiedzającym możliwość bezpośredniego zapoznania się z takimi efektami projektu jak wyremontowane lokomotywy, wagony i torowisko. Dzięki zainstalowanemu w wagonach nagłośnieniu goście podróżując wąskotorowym szlakiem mogli jednocześnie wysłuchać historii kolejki. Przejazd zakończył się na stacji plenerowej w Polanówce, na której dzięki przeprowadzonemu projektowi powstały dwie drewniane wiaty.
Ostatnią część uroczystości stanowiła wizyta gości w Grodzisku Żmijowiska, gdzie przybyłych przywitali Zastępca Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego Wiktor Kowalczyk oraz Kierownik Oddziału Paweł Lis. Z sięgającą IX w. historią tego miejsca zapoznała uczestników Pani Anna Kacprzak – archeolog. Zwiedzający zobaczyli m.in. cenny dla badaczy relikt średniowiecznego grodu wraz z jego zrekonstruowanym fragmentem, typowe dla wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny budowle oraz rzeźby przedstawiające dawnych osadników. Wizyta w Grodzisku stanowiła ponadto okazję do zapoznania się z życiem słowiańskich mieszkańców tych terenów – goście poznali m.in. technikę wypalania naczyń ceramicznych oraz skosztowali mięsa wędzonego w piecu i soczewicy gotowanej w glinianym garnku.
Mamy nadzieję, że uroczyście oddana do użytku nowa, urozmaicona szata Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej i położonych na jej szlaku atrakcji będzie stanowić cenny atut nie tylko powiatu opolskiego, ale również całego lubelskiego regionu.

Elżbieta Lejwoda

ktd

fb

logo fundusz drog samorzadowych

fil

tablica fundusz orlik 80x120

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

kor2

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk