Aktualności
Dzisiaj jest 19 września 2018    |   
Komunikat

Komunikat

Komunikat dotyczący fundacji, jako instytucji obowiązanych w rozumieniu przepisów ustawy z...

 Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich Honorowa statuetka dla Starosty Opolskiego Zenona Rodzika

Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich Honorowa statuetka dla Starosty Opolskiego Zenona Rodzika

11 września 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się uroczyste Zgromadzenie...

Lubelszczyzna w obiektywie Samotnego Wędrowca

"Lubelszczyzna w obiektywie Samotnego Wędrowca"

Dnia 4 września w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach odbyło się otwarcie wystawy...

Pani Salomea Opoka, mieszkanka powiatu opolskiego skończyła 100 lat!

Pani Salomea Opoka, mieszkanka powiatu opolskiego skończyła 100 lat!

Do grona mieszkańców powiatu opolskiego, którzy mają sto lat dołączyła Pani Salomea Opoka....

 • Sprzątamy Wyżnicę

  Sprzątamy Wyżnicę

 • Komunikat

  Komunikat

 • Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich Honorowa statuetka dla Starosty Opolskiego Zenona Rodzika

  Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów...

 • Lubelszczyzna w obiektywie Samotnego Wędrowca

  "Lubelszczyzna w obiektywie Samotnego Wędrowca"

 • Pani Salomea Opoka, mieszkanka powiatu opolskiego skończyła 100 lat!

  Pani Salomea Opoka, mieszkanka powiatu...

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Gimnazjalisto, wybierz szkołę z Powiatu Opolskiego!

DSCN2895W dniu 2 marca 2018 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim odbyły się IX Targi Edukacyjne szkół z terenu Powiatu Opolskiego.

Ofertę edukacyjną skierowaną do klas III gimnazjum zaprezentowały szkoły oraz placówki oświatowe prowadzone przez Powiat Opolski:
1. Zespół Szkół w Chodlu,
2. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Karczmiskach,
3. Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim,
4. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Opolu Lubelskim,
5. Zespół Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim,
6. Zespół Szkół w Poniatowej.
    W wydarzeniu udział wzięli między innymi Dyrektorzy naszych szkół oraz Członek Zarządu Powiatu Paweł Grabek, który zachęcił młodzież do skorzystania z ofert wystawców oraz życzył wszystkim przybyłym uczniom trafnych życiowych decyzji w dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej.  
    Tegoroczne targi ponownie umożliwiły młodzieży bliższe zapoznanie się z ofertą oraz pracownikami placówek oświatowych. Każda ze szkół przygotowała własne stoiska promocyjne, ulotki z ofertami edukacyjnymi oraz tablice informacyjne. Uczestnicy tragów edukacyjnych mogli zobaczyć między innymi modele budowlane przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół w Chodlu oraz konstrukcje elektromechaniczne uczniów z Zespołu Szkół w Poniatowej, spróbować przysmaków kulinarnych przygotowanych przez Zasadniczą Szkołę Zawodową w Karczmiskach oraz Zespół Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim. Hotel i kawiarnia z dancingiem, warzywniak, kartki żywnościowe, termoloki, WSK, zabawy podwórkowe, oranżada i pączki to atrakcje przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Opolu Lubelskim, które fenomenalnie przeniosły w świat PRL-u. Wszystkim uczestnikom czas umilała muzyka i śpiew w wykonaniu uczennicy kl. II TH Karoliny Borowiec. Liceum Ogólnokształcące w Opolu Lubelskim przedstawiło natomiast bardzo ciekawą prezentację z życia szkoły. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Opolu Lubelskim umożliwiła uczniom wykonanie komputerowych testów zainteresowań i predyspozycji zawodowych.
    Podejmowane działania służą ułatwieniu młodym ludziom podjęcia istotnych życiowych wyborów dotyczących ich edukacji i pracy. Targi cieszyły się zainteresowaniem lokalnej społeczności.  
    Zapytaliśmy Dyrektora ZSZ w Opolu Lubelskim Panią Anitę Wronę o korzyści płynące z organizowanych corocznie targów edukacyjnych:
    „Coroczne targi edukacyjne dają możliwość uczniom III klas gimnazjum na zaplanowanie własnej kariery edukacyjno – zawodowej. Ponadto podczas targów uczniowie mogą określić własne zainteresowania, poznają możliwe ścieżki edukacyjne: strukturę i typ szkół oraz zasady rekrutacji. Gimnazjaliści zapoznają się również ze specyfiką zawodów z którymi chcą wiązać własną przyszłość. Mogą poznać atmosferę panującą w szkole, zaobserwować kreatywność i aktywność uczniów podczas prezentacji: nasi uczniowie zabierają  gimnazjalistów w tym roku na wycieczkę w przeszłość, dla nas znajomą, dla młodzieży odległą. Co roku staramy się zaprezentować naszą szkołę w jakiejś określonej konwencji. W tym roku sięgamy do lat 70-tych XX wieku, chcemy pokazać ciągłość funkcjonowania szkoły w Opolu, które w tym roku obchodzi jubileusz 600-lecia istnienia. Możliwość udziału w targach to dla naszych uczniów okazja do zaprezentowania swoich talentów, zainteresowań oraz nabytych w szkole umiejętności. To także okazja do znakomitej zabawy z udziałem szerokiej rzeszy publiczności.
Zawody, które oferujemy uczniom w naszej szkole to zawody na które jest największe zapotrzebowanie. Gastronomia i hotelarstwo to branże, które notują najwyższy wzrost rozwoju w Polsce. Tutaj rozszerzyliśmy ofertę o zawody: technik technologii żywności i technik obsługi turystycznej. Tradycyjnie wpisujemy się w profil ogrodniczy i tutaj oferujemy zawody technik ogrodnik i technik agrobiznesu. Zdobyte wykształcenie w tych kierunkach pozwala na posiadanie gospodarstwa i korzystanie ze wszystkich funduszy na działalność rolniczą.
    Od 6 lat z powodzeniem prowadzimy kształcenie w zawodzie technik usług fryzjerskich. Jest to tak naprawdę zawód pomocniczy w branży turystyczno - gastronomiczno – hotelarskiej, więc wszystko łączy się w całość. Aktualnie jesteśmy na etapie wchodzenia w super nowoczesność realizując projekty, tj. 12.4 i 13.6., co pozwoli Nam zmodernizować całą bazę kształcenia zawodowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku szkolnym chcemy otworzyć nową pracownię.
    Prowadzimy jedyną na terenie powiatu Branżową Szkołę I stopnia, która prowadzi kształcenie w formie dualnej, w ścisłej współpracy z pracodawcami. Uczeń wybiera sobie zawód, w którym chce się kształcić. Następnie podpisuje umowę z pracodawcą i wspólnie szkoła oraz pracodawca prowadzą kształcenie. Gwarantujemy naukę w fantastycznej atmosferze, w szkole bezpiecznej, przyjaznej dla każdego ucznia, otwartej na współpracę z rodzicami.
    Model kształcenia, który proponujemy naszym uczniom to model kształcenia przez mistrza – nauczyciela z pasją, świetnego specjalistę w swojej dziedzinie. Czekamy również na uczniów z pasją, aby pomóc im je rozwijać. Szkoła istnieje od prawie 60 lat i wydaje mi się, że stanowimy mocny punkt na mapie naszego regionu. Jako jedyna szkoła prowadzimy internat. Uczniowie mogą korzystać z całodobowej opieki, pomocy w odrabianiu lekcji lub dodatkowych zajęć prowadzonych w czasie wolnym.
    Aktualnie w ramach projektów 12.2 i 12.4 dla dwóch roczników proponujemy dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki i j. angielskiego. Są to zajęcia rozwijające z tych przedmiotów oraz przedmiotów ścisłych. W zakresie kształcenia zawodowego przygotowaliśmy dla uczniów szkolenia branżowe, które dają naszym uczniom dodatkowe kwalifikacje.
    Proponujemy regularne zajęcia artystyczne, chóru, zespół wokalny i instrumentalny, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Obecnie uczniowie odnoszą sukcesy artystyczne, przedmiotowe i zawodowe.”
    Możliwości kształcenia przedstawił również Dyrektor Zespołu Szkół w Chodlu Pan Janusz Kobiałka:
    „ZS w Chodlu składa się z 3 typów szkół: Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I stopnia (dawniej Zasadnicza Szkoła Zawodowa). Liceum proponuje kształcenie o profilu humanistycznym, matematyczno – przyrodniczym i wojskowym. Jeśli chodzi o technikum możliwość kształcenia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych i technik budownictwa. W Branżowej Szkole Zawodowej kształcimy w dowolnie wybranym zawodzie. W chwili obecnej najbardziej stawiamy na nabór do technikum o specjalności technik budownictwa ze względu na zapotrzebowanie tego typu fachowców na rynku pracy. Każdy absolwent ma zapewnioną dobrze płatną pracę. Szkoła posiada certyfikaty: „Nowoczesna szkoła” zdobyte w 2015 i 2016 r., jak również „Szkoła dobrze wychowująca”. Absolwenci liceum zdają maturę na poziomie 85%, technikum 77%, a egzaminy zawodowe 100% zdawalności”.
    Każdy uczestnik targów edukacyjnych otrzymał Opolską Gazetę Powiatową, która zawiera wykaz wszystkich placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Opolski wraz z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2018/2019. Liczymy, że publikacja przybliży charakterystykę naszych szkół, a wybór stanie się łatwiejszy.
    Atutem naszych szkół jest możliwość uzyskania stypendium Starosty Opolskiego za dobre wyniki w nauce. W roku szkolnym 2017/2018 ze stypendium w kwocie od 100 do 140 zł korzysta 69 uczniów. Uczniowie opolskich szkół mają do dyspozycji internat w malowniczo położonych Kluczkowicach we Wrzelowieckim Parku Krajobrazowym.
    Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrektorom przybyłych uczniów klas III gimnazjum za umożliwienie udziału w IX Targach Edukacyjnych. Zachęcamy również do skorzystania z szerokiej oferty szkół prowadzonych przez Powiat Opolski.


Patrycja Kucharska

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Mapa zagrożeń na drogach wojewódzkich Lubelszczyzny ISOK Logo

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk