Aktualności
Dzisiaj jest 11 grudnia 2019    |   
Dyżur Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Dyżur Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Informujemy, iż w dniu 16 grudnia 2019 r. (poniedziałek) biuro Powiatowego Rzecznika...

Relacja z koncertu Scholares Minores pro Musica Antiqua

Relacja z koncertu Scholares Minores pro Musica Antiqua

1 grudnia 2019 r. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach...

Na ścieżkach Europy - Wyjazdy zagraniczne uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

Na ścieżkach Europy - Wyjazdy zagraniczne uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

W naszej szkole od wielu lat realizowane są różne projekty unijne. Ostatnio grupa...

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej – zmiana !

Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej – zmiana !

Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2019 r. punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej zlokalizowany w Opolu...

„VIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV i AIDS”

„VIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV i AIDS”

W dniu 5 grudnia 2019 r. w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim odbyła się...

 • Dyżur Powiatowego Rzecznika Konsumentów

  Dyżur Powiatowego Rzecznika Konsumentów

 • Relacja z koncertu Scholares Minores pro Musica Antiqua

  Relacja z koncertu Scholares Minores pro Musica...

 • Na ścieżkach Europy - Wyjazdy zagraniczne uczniów Zespołu Szkół w Poniatowej

  Na ścieżkach Europy - Wyjazdy zagraniczne...

 • Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej – zmiana !

  Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej – zmiana !

 • „VIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV i AIDS”

  „VIII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV i AIDS”

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Policja z wizytą na opolskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Oszukują najczęściej starsze, samotnie mieszkające osoby. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia perfidnie przekonując o tym, że są wnuczkami, siostrzeńcami czy też dobrymi przyjaciółmi. Żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności. Takimi metodami posługują się oszuści wyłudzający pieniądze metodą na tzw. „wnuczka” lub „krewnego”.
28 listopada asp. Edyta Żur z opolskiej policji spotkała się z członkami opolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiając z nimi między innymi na temat oszustw dokonywanych tymi właśnie metodami.
Oszuści działający metodą „na wnuczka” bezlitośnie okradają ludzi podając się za członka rodziny. Na terenie naszego powiatu kilkakrotnie w ciągu ostatniego roku doszło do takich oszustw. 68-letni mieszkaniec Poniatowej usłyszał od oszustki, że jest jego kuzynką oraz że rozpaczliwie potrzebuje 10 tysięcy złotych. Ponieważ przebiegła kobieta płakała błagając 68 - latka o pomoc, wzbudziła w nim litość. Mężczyzna postanowił pomóc „kuzynce”. Zebrał swoje oszczędności i zapożyczając się u sąsiadów zdołał zgromadzić 3 200 złotych. Pieniądze te Poniatowianin zgodnie z instrukcjami „kuzynki” wpłacił w urzędzie pocztowym na tzw. „błyskawiczne konto”. Sprawdzić czy mężczyzna nie ma do czynienia z oszustką było o tyle trudno, że kobieta ciągle dzwoniła do pokrzywdzonego uniemożliwiając mu telefoniczny kontakt z rodziną. 68-latek stracił pieniądze, którymi wspomógł „kuzynkę”. Na początku listopada mieszkanka Poniatowej straciła w podobny sposób aż 69 tysięcy złotych.
Oszustwo na tzw. wnuczka to wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, tracąc często wszystkie oszczędności życia. Niestety, jest to bardzo popularny sposób na wyłudzenie pokaźnych kwot pieniędzy. Oszuści najczęściej podają się za wnuczków lub wnuczki, ale także np. za synów czy innych krewnych. Zmieniony głos tłumaczą zwykle chorobą, potem proszą o pieniądze, wskazując pilną potrzebę, np. wypadek i konieczność zapłaty za szkody, chorobę i konieczność opłacenia leczenia czy też okazję handlową.
Cześć babciu, to ja. Cześć, a kto mówi? Nie poznajesz mnie? To ja, twój wnusio. A to ty, Tomku? Tak. To ja. Wszystko w porządku, ale potrzebuję pilnie pieniędzy. Oddam je na pewno. No dobrze, tylko przyjdź do mnie, nawet teraz. Tak, ale teraz nie mogę. Przyjdzie mój kolega Maciek. Tylko nikomu nic nie mów babciu...” STOP!!! Właśnie mogłeś paść ofiarą oszusta metodą na wnuczka. Nigdy nie dawaj pieniędzy osobom, których nie znasz. Natychmiast zadzwoń na Policję.
Sprawcy wykorzystując naiwność i dobre serce starszych ludzi bezdusznie zabierają im oszczędności całego życia. Nie są małe kwoty. Czasem sięgają do wysokości 50 tys. zł.  
Oszuści działający metodą „na wnuczka”, często wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby, które mają imiona nadawane wiele lat temu. Bywa też, że szukają ich na osiedlach, podchodzą do starszych ludzi, którzy wracają do domu z zakupami, pytają dlaczego nikt im nie pomaga i dowiadują się, że np. wnuczek studiuje lub wyjechał. Wtedy ustalają numer, dzwonią i proszą o pieniądze. Część z nich osobiście zna ofiarę i orientuje się zarówno w jej stosunkach rodzinnych jak  i majątkowych.

Jak ustrzec się przed oszustem?

1.Najprostszą metodą by ustrzec się przed tego rodzaju oszustwem jest zachowanie ostrożności. Kilka prostych pytań zadanych dzwoniącemu z prośbą o  wsparcie finansowe pomoże upewnić się, że mamy do czynienia z członkiem rodziny.
2.Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
3.Bądź ostrożny gdy osoby, których nie rozpoznajesz telefonicznie podają się za krewnych,  lub ich znajomych.
4.Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się osobiście lub telefonicznie.
5.Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się zagrożenie, którego nie można sprawdzić, koniecznie zawiadom Policję (nr 112 lub 997).

Bądź ostrożny. Nie pozwól się oszukać.

asp. Edyta Żur
Oficer Prasowy Komendy Powiatowej
Policji w Opolu Lubelskim

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk