Aktualności
Dzisiaj jest 10 lipca 2020    |   
Komunikat Wydziału Komunikacji, Transportu I Drogownictwa

Komunikat Wydziału Komunikacji, Transportu I Drogownictwa

W trosce o naszych mieszkańców i możliwość załatwienia spraw związanych z rejestracją...

Konkurs „Aktywna lubelska wieś”

Konkurs „Aktywna lubelska wieś”

Zapraszamy do udziału w Konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa...

Druga edycja Bitwy o wozy!

Druga edycja Bitwy o wozy!

Zapraszamy mieszkańców gmin powiatu opolskiego do oddania swojego głosu w II turze...

 • Od 7 tysięcy złotych do 164 tysięcy złotych dotacji unijnych na kapitał obrotowy w ramach COVID-19 – samozatrudnienie, mikro i mali przedsiębiorcy

  Od 7 tysięcy złotych do 164 tysięcy złotych...

 • Komunikat Wydziału Komunikacji, Transportu I Drogownictwa

  Komunikat Wydziału Komunikacji, Transportu I...

 • Konkurs „Aktywna lubelska wieś”

  Konkurs „Aktywna lubelska wieś”

 • Apel Starosty Opolskiego

  Apel Starosty Opolskiego

 • Druga edycja Bitwy o wozy!

  Druga edycja Bitwy o wozy!

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

„Dni pszczoły i dzikich zapylaczy 2019” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach

20190521 4Chrońmy pszczoły – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły i dzikich zapylaczy” w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach.

   Zajęcia zostały przeprowadzone w dniach  13-17 maja 2019 roku, przy współpracy z pracownikami następujących instytucji : Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie,  Nadleśnictwa Kraśnik, Ogrodu  Botanicznego  UMCS w Lublinie,  Technikum Ogrodniczego w Kluczkowicach przy ZSZ w Opolu Lubelskim oraz  Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim.
W warsztatach wzięły udział dzieci i młodzież z następujących  szkół : ZS w Kluczkowicach, LO w Opolu Lubelskim, SP w Skokowie, SP nr 1 w Opolu Lubelskim, SP w Braciejowicach . Z zajęć skorzystało około 160 osób.
16 maja odwiedził nas w czasie zajęć Michał Kramek Członek Zarządu Powiatu Opolskiego   podziękował za zorganizowanie zajęć Pani Dyrektor Jadwiga Religa  i życzył dzieciom  i prelegentom owocnego i miłego uczestnictwa.
        Tematyka naszych  tegorocznych zajęć dotyczyła zagadnień związanych z ochroną pszczoły i dzikich zapylaczy. Zajęcia składały się z trzech części:
Początek w siedzibie Muzeum  – uczestnicy słuchali wykładów i pogadanek z prezentacją multimedialną  na temat pszczół, dzikich zapylaczy, ich znaczenia dla człowieka i przyrody,  roślin miododajnych, pracy pszczelarza i zagrożeń cywilizacyjnych owadów zapylających. Omówione było również zasady  bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami, prezentacja produktów pszczelich, budowa domków i siedlisk dla dzikich zapylaczy i inne.
Zajęcia w plenerze – szukanie roślin miododajnych za pomocą przewodników roślin; obserwowanie pszczół i kwiatów pod lupą; zapoznanie z budową kwiatu;– zapoznanie się z budową  kłody bartniej i ula tradycyjnego z zewnątrz i od środka;
Podsumowanie zajęć w siedzibie Muzeum – utrwalanie nabytej wiedzy poprzez rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, oglądanie pod mikroskopami osobników pszczołowatych i preparatów związanych z tematem zajęć, układanie puzzli przyrodniczych, wspólne gry i zabawy z kołem fortuny i teleturniejem wiedzy o tematyce pszczoły. Dzieci najbardziej aktywne nagradzane były drobnymi upominkami od prowadzących. Na koniec spotkania przedstawiciele szkół na pamiątkę przeprowadzonych warsztatów, otrzymali symboliczne dyplomy uczestnictwa.
Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, zarówno teoretycznych jak i praktycznych w plenerze.  Zadawali pytania, czynnie uczestniczyli w pokazie stroju i wyposażenia pszczelarza. W plenerze, wyposażeni w odpowiedni sprzęt – lupy i przewodniki roślin, wspólnie poszukiwali roślin miododajnych, przedstawicieli pszczołowatych oraz z bliska podziwiali misterną pracę pszczół.
Organizując zajęcia przyrodnicze „Dni pszczoły” mieliśmy na celu przekazać uczniom jak największą wiedzę o  pszczołach i dzikich zapylaczach i ich znaczeniu dla przyrody i człowieka oraz  uwrażliwienie ich  na problem ochrony tych bardzo ważnych dla naszego życia  owadów. Już Albert Einstein, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, jak pożyteczne i niezbędne do zachowania życia na Ziemi są pszczoły. Jego słynny cytat o tym, że jeśli na świecie zabrakłoby pszczół, ludzkości zostałoby jedynie kilka lat życia, jest powtarzany w wielu publikacjach, opisujących znaczenie pszczół w przyrodzie.
Dyrekcja Muzeum składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób które brały udział przy organizowaniu i prowadzeniu zajęć o pszczołach i dzikich zapylaczach. Zajęcia będą kontynuowane w następnych latach o czym będziemy informować w odpowiednim czasie. 

ktd

Frame 45

kor2

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk