Aktualności
Dzisiaj jest 6 czerwca 2023    |   
Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów

Informujemy, że w dniu 05.06.2023 r. (poniedziałek) biuro Powiatowego Rzecznika...

V Poniatowskie Forum Nowych Technologii

V Poniatowskie Forum Nowych Technologii

Konferencja, która odbyła się 30 maja br. była już piątą, którą zorganizował...

 Tradycyjnie w Nałęczowie - Festiwal KGW 2023

Tradycyjnie w Nałęczowie - Festiwal KGW 2023

Spotkajmy się 1 i 2 lipca – „Tradycyjnie w Nałęczowie” Festiwal Kół...

 • Ostrzeżenia meteorologiczne

  Ostrzeżenia meteorologiczne

 • Bezpłatne warsztaty dla sołtysek

  Bezpłatne warsztaty dla sołtysek

 • Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów

  Komunikat Powiatowego Rzecznika Konsumentów

 • V Poniatowskie Forum Nowych Technologii

  V Poniatowskie Forum Nowych Technologii

 • Tradycyjnie w Nałęczowie - Festiwal KGW 2023

  Tradycyjnie w Nałęczowie - Festiwal KGW 2023

program pos banner ogolny 750x200

Aktualności

Podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia - miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla”

phoca thumb l IMGP4763W dniu 28 listopada w siedzibie Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach odbyło się podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia - miejsca pamięci narodowej Opolskiego Powiśla” realizowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra – edycja 2022, który odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Opolskiego.

Projekt powstał jako efekt współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Opolu Lubelskim z Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach. Głównym celem projektu było ocalenie od zapomnienia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla poprzez rozbudzenie świadomości społecznej na temat ważnych wydarzeń historycznych i zaprezentowanie miejsc, które upamiętniają te wydarzenia, a niejednokrotnie zostały zapomniane i opuszczone.
W ramach realizacji projektu powstała inwentaryzacja tych miejsc z bogatą dokumentacją zdjęciową i opisem faktograficznym. Opracowano i wydrukowano wystawę objazdową na przenośnych rollupach łatwych do transportu. Wernisaż wystawy miał miejsce w Muzeum Regionalnym w dniu 27 listopada.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać również bardzo interesującego wykładu historycznego mgr Ireny Piątek pod tytułem : Historia miejsc pamięci narodowej Opolskiego Powiśla.
W ramach spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu wiedzy historycznej zorganizowanego przez Bibliotekę Powiatową dla dzieci i młodzieży. Ogółem na konkurs wpłynęło 205 prac, komisja konkursowa sprawdziła i oceniła prace wyłaniając 28 laureatów.
Wszystkim nagrodzonym nagrody wręczył Starosta Opolski Dariusz Piotrowski oraz Michał Kramek członek zarządu powiatu. Wręczono również  podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanych w realizacje projektu, pracownikom instytucji kultury, szkół i starostwa powiatowego oraz społecznikom i pasjonatom historii.
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej poinformowała, że niebawem do wszystkich bibliotek publicznych i szkolnych trafi folder omawiający tematykę miejsc pamięci narodowej, a na portalach społecznościowych będzie można zapoznać się z filmikami zrealizowanymi w ramach projektu.
Dziękujemy wszystkim za udział w projekcie i zainteresowanie. Mamy nadzieje, że pozyskana wiedza rozbudzi świadomość historyczną  wśród odbiorców projektu i ocali od zapomnienia miejsca pamięci narodowej naszego regionu.

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416