Wody powierzchniowe
Sieć wodna powiatu jest zróżnicowana. Południowa część obejmująca dorzecze Wyżnicy charakteryzuje się małą gęstością rzeczną, zaś centralna, i północna wchodząca w skład zlewni rzeki Chodelki, wyróżnia się najgęściejszą siecią rzeczną w obrębie całej Wyżyny Lubelskiej. Ogółem w granicach powiatu wyodrębniono 20 cieków wód naturalnie płynących o łącznej długości ok. 236 km. Są to: Chodelka, Chodlik, Ciek Wronów, Jankówka, Jankówka Górna, Jaworzanka, Karczmianka, Kowalanka, Kożuchówka, Kraczewianka, Martwica, Podlipie, Poniatówka, Stara Rzeka, Wisełka, Wrzelówka, Wrzelowianka, Wyżnica i Zimowa Rzeka. Wśród nich III klasę czystości posiada rzeka Chodelka III klasa, zaś IV Janówka, Karczmianka, i Wyżlica.

Okolice Opola Lubelskiego odwadniane są przez Wisłę i jej prawobrzeżne dopływy. Największe z nich to Wyżnica i Chodelka oraz mniejszy Potok Wrzelowiecki, zwany Wrzelowianką. Największym dopływem Wisły jest Chodelka, wypływająca we wsi Borzechów i mająca 43 km długości. Szerokość doliny Chodelki nie jest jednakowa, dochodzi nieraz do kilku kilometrów. W wielu miejscach na dnie doliny występują stawy pochodzenia antropogenicznego, z których największe znajdują się między Pustelnią a Chodlikiem. Wody powierzchniowe uzupełniają stawy i zbiorniki wodne.
Na terenie powiatu znajduje się wiele pięknych zbiorników wodnych: - Kąpielisko w Kluczkowicach
- Staw Bartkowy Ług w Opolu Lubelskim

- kompleks sportowo-rekreacyjny w Poniatowej
Wody podziemne
Występowanie wód podziemnych na obszarze powiatu opolskiego uwarunkowane jest ściśle cechami budowy geologicznej i rzeźby terenu. Najbardziej zróżnicowane warunki występowania wód podziemnych spotyka się w północnej i południowej części powiatu. Występują tam głównie wody skalne, szczelinowo-warstwowe zbiornika kredowego. Na wierzchowinach występują wody w skałach czwartorzędowych. Centralna część powiatu, której oś hydrologiczną tworzy rzeka Chodelka, charakteryzuje się występowaniem jednego, ciągłego zwierciadła wód podziemnych, łączącego hydraulicznie powiązane zbiorniki wód kredowych, wód czwartorzędowych i wód aluwialnych.

Głównym i najbardziej zasobnym zbiornikiem wód podziemnych powiatu jest poziom kredowy. Tworzą go spękane margle kredowe, wapienne i opoki. Zasilanie tych wód następuje przez infiltrację opadów atmosferycznych w podłoże. Dobre warunki wsiąkania istnieją w miejscach płytkiego występowania spękanych skał kredowych pokrytych zwietrzeliną lub utworami piaszczystymi. Dlatego też wody te są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powierzchniowe.