Opole Lubelskie
Dzisiaj jest 3 czerwca 2023    |   

program pos banner ogolny 750x200

Opole Lubelskie

Urząd Miejski w
Opolu Lubelskim

24-300 Opole Lubelskie
ul. Lubelska 4
tel. 081 827 20 45
fax.081 827 28 35
www.opolelubelskie.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia – 19 381 km2
Ludność- 18 517

palac_kluczkowice.jpg

Pałac w Kluczkowicach

Zalew.jpg

Zalew Bartkowy Ług

kapielisko.jpg

Kąpielisko miejskie w Opolu Lubelskim

kosciol.jpg

Kościół Parafialny
w Opolu Lub.

palac.jpg

Pałac Słupeckich
w Opolu Lubelskim

Jarmark_Opolski.jpg

Jarmark OpolskiGmina Opole Lubelskie ze stolicą powiatu – Opolem Lubelskim, leży w południowej części Kotliny Chodelskiej w dorzeczu Chodelki w województwie lubelskim 50 km na pd.-zach od Lublina.

Główną gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Występują tu duże powierzchnie upraw sadów, krzewów jagodowych, ogrodów warzywnych. Średnia powierzchnia gospodarstw wynosi 5 ha. Tradycją regionu stały się uprawy ogrodnicze tworząc tym samym doskonałe warunki do rozwoju przemysłu rolno – spożywczego. Na terenie gminy znajdują się liczne rybne stawy hodowlane. Opole Lubelskie słynie z odbywających się tu od XIV w. targów.

Dzięki tradycjom, położeniu geograficznemu oraz liczbie ważnych instytucji jakie mają tu siedzibę miasto jest ważnym centrum administracyjno-handlowym. Po wprowadzeniu w 1999 r. nowego podziału administracyjnego Opole Lubelskie zostało stolicą powiatu.

TURYSTYKA

W okolicach Opola Lubelskiego rozciągają się przepiękne tereny. Znajdują się tu Wzniesienia Urzędowskie, a kilka kilometrów na południe od Opola zaczyna się Wrzelowiecki Park krajobrazowy, z urokliwą doliną Potoku Wrzelowieckiego, pierwotnie przełomową doliną Wisły. Rozciągają się tu przepiękne jary i wąwozy lessowe. W bogatych lasach mieszanych rośnie wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów; spotkać można borsuka, kunę, zaskrońca, padalca i mnóstwo ptaków. Dzięki zabiegom hodowlanym myśliwych z koła nr 47 “Bekas” można spotykać tu sarny, jelenie, dziki i zające. Wokół pobliskich wsi: Woli Rudzkiej, Pomorza, Kluczkowic, Wandalina, Franciszkowa można znaleźć piękne stawy rybne i zielone lasy pełne grzybów, ciekawych roślin i ptactwa. W tych miejscowościach, w Ośrodku wczasowym w Kluczkowicach,w zajeździe Rybackim w Pustelni, turyści bez problemu znajdują noclegi.

ZABYTKI

Powstanie parafii w Opolu datuje się na około XII wiek. Obecny kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w latach 1650-57. Kościół ma wystrój barokowy i został postawiony na planie prostokąta i posiada barokowy wystrój. Swój kształt zachował do dziś. Kompleks kościelny zamyka dzwonnica z bramą, wzniesiona w 1751 r. Kierując się na płónocny-wschód miasta trafimy do pałacu, wzniesionego przez Słupieckich w pierwszej połowie XVII w. przekształconego w latach 1766-1773 w okazałą rezydencję, która miała być konkurencją dla pałacu Czartoryskich w Puławach. Przekształcony póYniej w koszary, obecnie jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego. Na uwagę zasługje również kompleks pałcacowo-parkowy w Opolu Lubelskim oraz w Kluczkowicach.

rozlewisko.jpg

Rozlewisko Chodelki


ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416