Poniatowa
Dzisiaj jest 27 maja 2020    |   

program pos banner ogolny 750x200

Poniatowa

Urząd Miejski w Poniatowej
ul. Młodzieżowa 2,
24-320 Poniatowa
tel. (0-81) 820 45 75
fax. (0-81) 820 35 73
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.um.poniatowa.pl

Powierzchnia – 84,16 km2
Ludność – 15 360

dwor_kraczewice.jpg

Dom Muzyki w Kraczewicach
- wojewódzka instytucja kultury –
Siedziba poniatowskich zespołów
artystycznych

kosciol_kraczewice.jpg

Kościół w Kraczewicach

stawy.jpg

Stawy w Poniatowej

zawody_jezdziecki.jpg

Zawody sekcji jeździeckiej
w Poniatowej

z_lotu_ptaka.jpg

Poniatowa z lotu ptaka

dni_poniatowej.jpg
Dni Poniatowej - impreza plenerowa

Poniatowa położona jest 40 km na południowy zachód od Lublina, we wschodniej części Powiatu Opolskiego. Jest to miasto powiązane od początku istnienia z Zakładami Maszynowymi EDA. Wprawdzie Poniatowa powstała jako miasto przemysłowe, zachowała walory nieskażonego naturalnego środowiska i ma wszelkie warunki, aby być także miejscem turystyki, wypoczynku i rekreacji.

TURYSTYKA

Poniatowa położona jest w lasach zachodniego skraju Kotliny Chodelskiej. Część miasta oraz gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miasto i tereny północno-zachodnie gminy leżą w Opolskim Rejonie Rekreacyjnym III kategorii atrakcyjności (według planu zagospodarowania przestrzennego województwa lubelskiego). Poniatowa położona jest w lasach oraz otoczona lasami. W centrum miasta jest kilka zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 8 ha.

To malownicze usytuowanie, warunki klimatyczno-zdrowotne, niewielka odległość od zabytkowego Kazimierza oraz uzdrowiskowego Nałęczowa stanowią o atrakcyjności tego miasta. Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mają możliwość skorzystania z przejażdżki konnej w prężnie działającej Sekcji Jeździeckiej Poniatowa.

HISTORIA I ZABYTKI

Miasto Poniatowa jest młode, jego pierwsze zabudowania powstały w 1939 roku. Było to osiedle przyfabryczne przy państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych-Filia nr 2, których budowę rozpoczęto w 1937 roku. W sierpniu 1939 roku było zasiedlonych 15 kilkurodzinnych budynków mieszkalnych. Nazwę swą miasto zawdzięcza położonej w pobliżu starej wsi Poniatowa (jej istnienie potwierdzają źródła historyczne sprzed ponad 700 lat).

Budowę Zakładów Tele i Radiotechnicznych w okolicy wsi Poniatowa rozpoczęto w ramach rządowego programu tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Produkcja państwowych Zakładów Tele i Radiotechnicznych w Poniatowej miała być przeznaczona głównie na potrzeby wojskowe. W połowie 1939 roku uruchomiono montaż sprzętu radiowego.

Od listopada 1941 roku Niemcy urządzili na terenie fabryki obóz dla jeńców radzieckich. W połowie następnego roku obóz został zlikwidowany, prawie wszyscy jeńcy stracili życie (ok. 18000). W październiku 1942 r. w miejscu niedawnego obozu jenieckiego oraz częściowo na terenie osiedla urządzono obóz pracy dla Żydów. Po roku przebywało ich tam kilkanaście tysięcy. Prawie wszystkich wymordowali Niemcy w czasie masowej egzekucji w listopadzie 1943 r. Niemcy opuścili ostatecznie teren fabryki i osiedla w lipcu 1944 r. Po wojnie utworzono tu Zakłady Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego PONIATOWA.. Pierwszy okres intensywnej rozbudowy zakładu i osiedla rozpoczął się w 1952 r., a jego uwieńczeniem było otrzymanie przez Poniatową praw miejskich decyzją Rady Państwa z dnia 18 lipca 1962 roku.

geportal
geobid

rodo

Logo SIP

EEA and Norway grants logo

Licznik odwiedzin

Wszystkich wizyt1242982

Twoje IP 34.238.190.122 środa, 27.05.2020

Logo Wspieraj Lokalnie

Transmisja Sesji Rady Powiatu

youtube

aaalogoInformujemy, że w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa zapisy interesantów prowadzone są wyłącznie za pomocą systemu kolejkowego.

Osoby zarejestrowane w systemie kolejkowym przyjmowane są wyłącznie z wypełnionym wcześniej wnioskiem  (przykładowe wzóry w załączeniu).

Prosimy o punktualne przybycie do urzędu !!!
W przypadku nieobecności interesanta w wyznaczonym przez system dniu i godzinie, nie zostanie on przyjęty, a w jego miejsce obsłużona zostanie kolejna osoba z kolejki.

Termin wizyty musi zostać potwierdzony do 1 godziny, od zarezerwowania wizyty poprzez wejście w link wysłany na adres e-mail. Po tym czasie rezerwacja niepotwierdzona PRZEPADA.

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy Państwu dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej za pomocą terminali płatniczych dostępnych na wszystkich stanowiskach pracy w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa.

Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim nadal realizować będzie wnioski składane drogą pocztową, elektroniczną. W sprawach nie wymagających osobistego stawiennictwa w urzędzie prosimy o korzystanie z tych form komunikacji.

Wnioski i dokumenty do pobrania
Numer kontaktowy do Wydziału - 81 827 61 19
Wykaz telefonów
Numery rachunków – Wydział Komunikacji, Transportu i Drogownictwa
                                                                                   Starosta Opolski
                                                                                  Dariusz Piotrowski

deklaracja

ktd

kor2

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk