Poniatowa
Dzisiaj jest 3 czerwca 2023    |   

program pos banner ogolny 750x200

Poniatowa

Urząd Miejski w Poniatowej
ul. Młodzieżowa 2,
24-320 Poniatowa
tel. (0-81) 820 45 75
fax. (0-81) 820 35 73
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.um.poniatowa.pl

Powierzchnia – 84,16 km2
Ludność – 15 360

dwor_kraczewice.jpg

Dom Muzyki w Kraczewicach
- wojewódzka instytucja kultury –
Siedziba poniatowskich zespołów
artystycznych

kosciol_kraczewice.jpg

Kościół w Kraczewicach

stawy.jpg

Stawy w Poniatowej

zawody_jezdziecki.jpg

Zawody sekcji jeździeckiej
w Poniatowej

z_lotu_ptaka.jpg

Poniatowa z lotu ptaka

dni_poniatowej.jpg
Dni Poniatowej - impreza plenerowa

Poniatowa położona jest 40 km na południowy zachód od Lublina, we wschodniej części Powiatu Opolskiego. Jest to miasto powiązane od początku istnienia z Zakładami Maszynowymi EDA. Wprawdzie Poniatowa powstała jako miasto przemysłowe, zachowała walory nieskażonego naturalnego środowiska i ma wszelkie warunki, aby być także miejscem turystyki, wypoczynku i rekreacji.

TURYSTYKA

Poniatowa położona jest w lasach zachodniego skraju Kotliny Chodelskiej. Część miasta oraz gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miasto i tereny północno-zachodnie gminy leżą w Opolskim Rejonie Rekreacyjnym III kategorii atrakcyjności (według planu zagospodarowania przestrzennego województwa lubelskiego). Poniatowa położona jest w lasach oraz otoczona lasami. W centrum miasta jest kilka zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 8 ha.

To malownicze usytuowanie, warunki klimatyczno-zdrowotne, niewielka odległość od zabytkowego Kazimierza oraz uzdrowiskowego Nałęczowa stanowią o atrakcyjności tego miasta. Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mają możliwość skorzystania z przejażdżki konnej w prężnie działającej Sekcji Jeździeckiej Poniatowa.

HISTORIA I ZABYTKI

Miasto Poniatowa jest młode, jego pierwsze zabudowania powstały w 1939 roku. Było to osiedle przyfabryczne przy państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych-Filia nr 2, których budowę rozpoczęto w 1937 roku. W sierpniu 1939 roku było zasiedlonych 15 kilkurodzinnych budynków mieszkalnych. Nazwę swą miasto zawdzięcza położonej w pobliżu starej wsi Poniatowa (jej istnienie potwierdzają źródła historyczne sprzed ponad 700 lat).

Budowę Zakładów Tele i Radiotechnicznych w okolicy wsi Poniatowa rozpoczęto w ramach rządowego programu tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Produkcja państwowych Zakładów Tele i Radiotechnicznych w Poniatowej miała być przeznaczona głównie na potrzeby wojskowe. W połowie 1939 roku uruchomiono montaż sprzętu radiowego.

Od listopada 1941 roku Niemcy urządzili na terenie fabryki obóz dla jeńców radzieckich. W połowie następnego roku obóz został zlikwidowany, prawie wszyscy jeńcy stracili życie (ok. 18000). W październiku 1942 r. w miejscu niedawnego obozu jenieckiego oraz częściowo na terenie osiedla urządzono obóz pracy dla Żydów. Po roku przebywało ich tam kilkanaście tysięcy. Prawie wszystkich wymordowali Niemcy w czasie masowej egzekucji w listopadzie 1943 r. Niemcy opuścili ostatecznie teren fabryki i osiedla w lipcu 1944 r. Po wojnie utworzono tu Zakłady Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego PONIATOWA.. Pierwszy okres intensywnej rozbudowy zakładu i osiedla rozpoczął się w 1952 r., a jego uwieńczeniem było otrzymanie przez Poniatową praw miejskich decyzją Rady Państwa z dnia 18 lipca 1962 roku.

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416