Wilków
Dzisiaj jest 27 maja 2020    |   

program pos banner ogolny 750x200

Wilków

Urząd Gminy Wilków
24 - 313 Wilków
tel. 081 828 10 02
fax. 081 828 10 50
http://gminawilkow.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia – 79,54 km2
Ludność – 5008

kosciol_wilkow.jpg

Kościół w Wilkowie

kaplica_polanowka.jpg

Kaplica w Polanóce

pejzaz.jpg

Pejzaż rolniczy

skarpa_dobrska.jpg

Rezerwat Skarpa Dobrska

zrodla.jpg

Źródła Jaworzanki

Gmina Wilków leży w północno - zachodniej części Powiatu Opolskiego, na styku trzech subregionów: Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej.

Gospodarka gminy opiera się głównie na rolnictwie. Około 80% ludności utrzymuje się z rolnictwa, ze względu na żyzne mady wiślane. Łagodny mikroklimat sprzyja uprawie chmielu, owoców, warzyw. Pod względem produkcji chmielu gmina ma znaczący udział w skali kraju.

TURYSTYKA

Gmina Wilków leży na południe od Kazimierza Dolnego na pograniczu Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej. Zachodnią granicę gminy stanowi Wisła, a z południa na północ obszar gminy przecina Chodelka. Tutejszy krajobraz urozmaica od strony północnej lekko pofałdowany płaskowyż - na północy, poprzecinany licznymi wąwozami i ograniczający się w kierunku południowo - zachodnim wysoką krawędzią - Skarpą Dobrską. Na południu rozpościera się płaska równina łąkowo - leśna; tereny w południowo zachodnim zakątku Powiśla zajęte są przez sady i chmielniki.
Cały obszar gminy podlega ochronie krajobrazowej - jej północna i środkowa część leży w Kazimierskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie, część południowa w Chodelskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.
Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Krowia Wyspa - rezerwat ptactwa, Skarpa Dobrska - unikalna roślinność stepowa.
Położenie giny, krajobraz i mikroklimat, to czynniki sprzyjające rozwojowi agroturystyki. Opuszczone budynki szkolne w miejscowościach: Podgórz, Machów, Żmijowiska, Wólka Polanowska mogą doskonale służyć jako baza noclegowa.

HISTORIA I ZABYTKI

Miejscowość Wilków - stolica gminy - jest starą wsią biskupią, królewską - jako siedziba parafii wzmiankowana jest już w początkach XIV wieku. Zabytki na terenie gminy Wilków to między innymi: XVII wieczny kościół oraz kilka ciekawych obiektów z XIX wieku - stary budynek urzędu gminu, remiza oraz zabytki w miejscowościach: Polanówka - kaplica, Kolonia Szczekarków - zespół pałacowo-parkowy, Urządków - młyn, Góry Dobskie - grodzisko.


chmiel_m.jpg

Plantacja chmielu

 

geportal
geobid

rodo

Logo SIP

EEA and Norway grants logo

Licznik odwiedzin

Wszystkich wizyt1242940

Twoje IP 34.238.190.122 środa, 27.05.2020

Logo Wspieraj Lokalnie

Transmisja Sesji Rady Powiatu

youtube

aaalogoInformujemy, że w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa zapisy interesantów prowadzone są wyłącznie za pomocą systemu kolejkowego.

Osoby zarejestrowane w systemie kolejkowym przyjmowane są wyłącznie z wypełnionym wcześniej wnioskiem  (przykładowe wzóry w załączeniu).

Prosimy o punktualne przybycie do urzędu !!!
W przypadku nieobecności interesanta w wyznaczonym przez system dniu i godzinie, nie zostanie on przyjęty, a w jego miejsce obsłużona zostanie kolejna osoba z kolejki.

Termin wizyty musi zostać potwierdzony do 1 godziny, od zarezerwowania wizyty poprzez wejście w link wysłany na adres e-mail. Po tym czasie rezerwacja niepotwierdzona PRZEPADA.

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy Państwu dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej za pomocą terminali płatniczych dostępnych na wszystkich stanowiskach pracy w Wydziale Komunikacji, Transportu i Drogownictwa.

Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim nadal realizować będzie wnioski składane drogą pocztową, elektroniczną. W sprawach nie wymagających osobistego stawiennictwa w urzędzie prosimy o korzystanie z tych form komunikacji.

Wnioski i dokumenty do pobrania
Numer kontaktowy do Wydziału - 81 827 61 19
Wykaz telefonów
Numery rachunków – Wydział Komunikacji, Transportu i Drogownictwa
                                                                                   Starosta Opolski
                                                                                  Dariusz Piotrowski

deklaracja

ktd

kor2

Elektroniczny Dziennik Ustaw

fb

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 

pogodynka

rso pr

 

 

 

 

ikona4 wczk