Łaziska
Dzisiaj jest 13 czerwca 2021    |   

program pos banner ogolny 750x200

Łaziska

Urząd Gminy Łaziska
24-335 Łaziska
tel. 081 827 69 20
fax.081 827 69 36
www.gminalaziska.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia - 1065 ha
Ludność – 5462

dwor_piotrawin.jpg
Dwór w Piotrawinie

kamieniolom_piotrawin.jpg
Kamieniołomy w Piotrawinie

palac_kamien.jpg
Pozostałości pałacu w Kamieniu

kosciol_piotrawin.jpg
Kościół w Piotrawinie

oltarz_piotrawin.jpg
Ołtarz główny Kościoła w Piotrawinie
Gmina Łaziska leży w centralnej części Powiatu Opolskiego. Zachodnią granicę gminy stanowi dolina Wisły. Cały obszar gminy podlega ochronie krajobrazu. Część gminy wchodzi w skład Chodelskiego Obszaru Chronionego, pozostała część stanowi fragment Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego.
Podstawą gospodarki gminy jest , działające w przeciętnych warunkach agroekologicznych, rolnictwo . W gminie dominują grunty klasy IV. Przeciętna wielkość gospodarstwa jest również niewielka. Gmina jest wyjątkowo bogata w sady. Aż 20% użytków rolnych zajęte jest przez sady przede wszystkim jabłoniowe. W naszej gminie znajdują się również duże plantacje chmielu.

TURYSTYKA

Sieć osadnicza gminy legitymuje się bardzo starym rodowodem związanym z obsługą spławu na Wiśle i przeprawą przez Wisłę na linii Kamień- Solec. Walory krajobrazowe stwarzają gminie bardzo dobre warunki do rozwoju funkcji wypoczynkowej. Obecnie przez gminę , wzdłuż Wisły przebiega niebieski (nadwiślański) szlak turystyczny z Annopola przez Kazimierz nad Wisłą do Dęblina. Nie odkryta turystycznie jest jeszcze zachodnia część gminy ze wspaniałym kompleksem leśnym i terenami widokowymi.

HISTORIA I ZABYTKI

Łaziska - stolica gminy. Pisana historia tej miejscowości sięga roku 1414, kiedy to tę wieś z okolicznymi terenami kupił dziedzic Goworko. Następna informacja dotyczy sprzedaży tegoż majątku Piotrowi z Wrzelowa. Stosunkowo długo dobra łaziskie były w posiadaniu rodziny Chobrzeńskich. W 1604 roku zostają jednak podzielone i przechodzą kolejno we władanie Słupeckich, Butlerów, Dunin-Borkowskich, Tarłów Lubomirskich, Rzewuskich, Potkańskich. W 1847 roku Łaziska zakupił Kazimierz Wydrychiewicz, który wraz z synem Kacprem przyczynił się do zagospodarowania i rozwoju klucza łaziskiego, wchodzącego odtąd w skład dóbr opolskich. Największy rozwój Łazisk następuje jednak od momentu nabycia tych dóbr przez ród Kleniewskich (1871). Właścicielem Łazisk w wyniku porozumień rodzinnych został Jan Kleniewski. On właśnie, choć mieszkając w pobliskich Kluczkowicach, wybudował dwór, którego projektantem był Stanisław Witkiewicz., a wykonawcą K. Skórewicz. Dwór ten po kilku latach przeniesiono do Łazisk. Spłonął na początku lat 50-tych.

Najbardziej jednak znaną miejscowością gminy jest Piotrawin. Kościół w Piotrawinie istniał już od roku 1076. Od 1319 roku Piotrawin był własnością Kapituły Krakowskiej. W 1410 roku biskup Zbigniew Oleśnicki ufundował murowany kościół w stylu gotyckim. Kościół ten istnieje w nienaruszonym stanie do dziś. W kościele znajduje się dużo zabytków sakralnych.


przeprawa.jpg

Przeprawa promowa w Kłudziu

ktd

fb

logo fundusz drog samorzadowych

fil

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

kor2

gn

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk