Chodel
Dzisiaj jest 7 czerwca 2023    |   

program pos banner ogolny 750x200

Chodel

Urząd Gminy Chodel
ul. Partyzantów 18,
24-350 Chodel
tel. (81) 827 73 10
fax.(81) 827 73 11
www.chodel.gmina.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia - 108 km2

Ludność - 6846

urzad_gminy.jpg

Budynek Urzędu Gminy
w Chodlu

Pomnik.jpg

Pomnik upamiętniający poległych w walce z niemieckim okupantem

kosciol.jpg

XVI w. Kościół pw św. Trójcy  i Narodzenia NMP

dwor_ratoszyn.jpg

Dworek w Ratoszynie

loret.jpg

XVIII w. ruiny pojezuickiej świątyni na Lorecie


Gmina Chodel leży w południowo - wschodniej części Powiatu. Ma charakter rolniczy. Powierzchnia Gminy jest lekko pofałdowana, z kilkoma kompleksami leśnymi, przecięta doliną rzeki Chodelki. Użytki rolne zajmują 80% powierzchni, a lasy 15%. Mieszkańcy utrzymują się głównie z upraw roli. W miejscowym rolnictwie przeważa sadownictwo. Najwięcej jest gospodarstw małych-od 5 ha do 10 ha.

TURYSTYKA

Atrakcyjnie ukształtowane środowisko naturalne sprawia, że w dolinie rzeki utworzono Chodelski Obszar Chroniony Krajobrazu. Ciekawe zabytki, atrakcyjne tereny rekreacyjne z pięknym zalewem i dobra komunikacja stwarzają gminie szanse na rozwój turystyki. Gmina oferuje zakwaterowanie i wyżywienie w gospodarstwach agroturystycznych, możliwość udziału w polowaniach na drobną zwierzynę i wędkowanie nad Chodelką obfitującą w rzadko spotykane gdzie indziej pstrągi.

HISTORIA I ZABYTKI

Dawniejsze dzieje Chodla barwnie opisał na początku naszego stulecia ks. Piotr Ozimski w wydanej w 1904 r. w Warszawie “Gazecie Rolniczej” Pisał on: Pomiędzy Bychawą od wschodu, a Opolem od zachodu, w guberni i powiecie lubelskim, w okolicy piaszczystej, nad rzeką Chodelką leży miasteczko a obecnie osada Chodel. Jest ono dosyć starożytne, gdyż w 1440 roku założone, i od tej daty parafia Chodel nosi swoją nazwę, gdyż poprzednio nazywała się Kłodnica, od wsi Kłodnicy, erygowana w roku 1336.

Świadectwem jednego ze świetniejszych okresów Chodla był pałac, którego właścicielami byli Maciejowscy. Teraz po dawnym pałacu nie ma już śladu, a na miejscu gruzów, przy drodze do Kraśnika zbudowano domy.

Kościół Parafialny św. Trójcy w Chodlu fundował w roku 1530 Bernard Maciejowski. Za najcenniejsze w Chodelskim kościele uchodzą chrzcielnica z 1613 r., wykonana z piaskowca w stylu gotyckim z pokrywą, na której znajduje się figura przedstawiająca chrzest Chrystusa, konfesjonał z 1615 r., ambona z lubelskiego kościoła św. Michała rozebranego w 1842 r.

Malownicze ruiny kościoła zwanego Loret, położone na wyspie wśród stawów hodowlanych stanowią dziś atrakcję turystyczną Chodla. Obraz Matki Boskiej Loretańskiej znajduje się nadal w kościele parafialnym św. Trójcy.

Rzeka_Chodelka.jpg
Rzeka Chodelka
Zalew.jpg
Zalew w Cholu
MALINIAKI.jpg
MALINIAKI - festyn agroturystyczny

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416