Józefów n/Wisłą
Dzisiaj jest 24 września 2023    |   

program pos banner ogolny 750x200

Józefów n/Wisłą

Urząd Miasta Józefów nad Wisłą
ul. Opolska 33 F,
24-340 Józefów nad Wisłą
tel. 081 828 83 20
fax. 081 828 50 70
www.gminajozefow.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Powierzchnia – 141,6 km2
Ludność – 7334

urzad_gminy.jpg

Siedziba Urzędu Gminnego
w Józefowie n. Wisłą

kosciol.jpg

Kościół pw. Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą

kamieniolom.jpg

Kamieniołom w Kaliszanach

laweczka.jpg

Zabytkowa ławeczka z rzeżbą Chrystysa w zespole pałacowo-parkowym w Józefowie nad Wisłą

pomnik.jpg

Pomnik powstańców styczniowych (1863r) - Złota Góra - Chruślina

swieto_sadow.jpg

Święto Sadów - impreza plenerowa

 


Gmina Józefów nad Wisłą (do końca 2003 roku Józefów) leży nad środkową Wisłą, w południowo-zachodniej części Powiatu Opolskiego. Gmina położona jest w zachodniej części pasma łagodnych Wzgórz Urzędowskich. W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017 roku, z dniem 1 stycznia 2018 roku Józefów nad Wisłą otrzymał prawa miejskie.

 

Gminę Józefów, jak i całe Powiśle, śmiało można nazwać “Krainą Sadów”. Sprzyja im tu specyficzny mikroklimat, o czym miejscowi wiedzą od dawna. Nie bez powodu od wielu lat corocznie w maju w Józefowie organizowane jest tradycyjnie Święto Kwitnących Sadów. Plantatorzy, przedstawiciele przemysłu przetwórczego, okoliczni mieszkańcy i turyści, władze administracyjne i samorządowe spotykają się na nim pod kwitnącymi tu zawsze pięknie jabłoniami, aby cieszyć się na nadchodzący plon. Sady zajmują w gminie Józefów 2 000 ha, a uzyskuje się z nich corocznie ok. 60 000 t. owoców. Silne jest też ogrodnictwo i warzywnictwo. W gminie zbiera się 2 000 t. malin, 500 000 t. truskawek i 2 500 t. warzyw-ogórków, cebuli i kapusty.

TURYSTYKA

Królowa polskich rzek utworzyła tu malowniczą dolinę o charakterystycznych wapiennych zboczach i piaszczystych brzegach. Nurt rzeki zasilają w okolicach Józefowa trzy dopływy: Wyżnica, Potok Wrzelowiecki i Kamienna.

Józefów leży na szlaku turystycznym Sandomierz-Nałęczów-Kazimierz Dolny. Tradycje letniego wczasowania w okolicznych wsiach sięgają lat sześćdziesiątych, zwłaszcza w takich miejscowościach jak Kaliszany, Bór, Łopoczno. Obecnie powstają tam gospodarstwa agroturystyczne. Malowniczo wyniesione wapienne zbocza doliny Wisły i piaszczyste dzikie plaże nadrzeczne skłaniają do wypoczynku, a oznakowane leśne trasy turystyczne kuszą spacerowiczów i amatorów dłuższych wycieczek pieszych i rowerowych. Część obszaru gminy to Wrzelowiecki Park Krajobrazowy, objęty ochroną.

HISTORIA I ZABYTKI

Starsza od Józefowa jest położona w jego bezpośrednim sąsiedztwie XV-wieczna wieś Kolczyn (pisana w łacińskich źródłach jako Colczin, bądź Calczyn) należąca do parafii Rybitwy. Dzięki położeniu na szlaku handlowym prowadzącym na Ruś, Kolczyn szybko rozwijał się. W 1687 r. właściciel Kołczyna kasztelan krakowski Andrzej Potocki założył na gruntach wsi miasto na prawie magdeburskim, które nazwał Józefów, od imienia swojego syna. Miasto otrzymało ważne przywileje zatwierdzone przez króla Jana III Sobieskiego: organizowania targów w niedziele i czwartki, oraz dużych jarmarków 5 razy do roku. Przez Józefów prowadził trakt wrocławski, tu znajdowała się przeprawa przez Wisłę. Obecnie na terenie gminy Józefów możemy zobaczyć piękny kościół p.w. Bożego Ciała oraz zabytkową cegielnię w Rybitwach.


Kwitnace_sady.jpg

Kwitnące sady

 

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

20230628

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416