Karczmiska
Dzisiaj jest 6 października 2022    |   

program pos banner ogolny 750x200

Karczmiska

Urząd Gminy Karczmiska
24-310 Karczmiska
tel/fax 081 828 70 26
www.karczmiska.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia – 95,21 km2
Ludność – 6110

dab_wladek.jpg

Następca BARTKA
dąb Władek

kolejka.jpg

Turystyczny wyjazd kolejką
w okolice Karczmisk

kosciol.jpg

Kościół w Karczmiskach

Dzwonnica_m.jpg

Dzwonnica

chodlik.jpg

Grodzisko w Chodliku

dworek_karczmiska.jpg

Dworek Wesslów w Karczmiskach


Gmina Karczmiska leży w północno - zachodniej części Powiatu, na styku trzech subregionów: Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej.

Gospodarka gminy opiera się głównie na rolnictwie. Na średniej jakości glebach uprawia się zboża, rośliny okopowe, tytoń, a także truskawki, maliny i porzeczki.

TURYSTYKA

Z uwagi na zalety krajobrazu i klimat gminy, sąsiedztwo Kazimierza Dolnego i Nałęczowa oraz położenie w granicach i otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego coraz większego znaczenia nabierają walory turystyczno-rekreacyjne.

Lasy rosnące na wydmach (z przewagą sosen) podnoszą wartość zdrowotną tutejszego klimatu. Okolica stwarza dobre warunki do uprawiania turystyki aktywnej i ekoturystyki w tym wędrówek pieszych, rowerowych, wycieczek samochodowych i kolejką wąskotorową, grzybobrania i wędkowania. Atrakcję stanowi również najstarszy w regionie dąb-pomnik przyrody “Władek z Zagrzęby” o średnicy pnia 833 cm i wysokości 35 m, rosnący w Karczmiskach i pamiętający czasy Władysława Łokietka.

Możemy również przejechać się piękną Nałęczowską Koleją Dojazdową, która została zbudowana w latach 90-tych ubiegłego wieku przez rodzinę Kleniewskich w celu przewozu buraków cukrowych z pól do cukrowni w Zagłobie. Po rozbudowie w czasie I wojny światowej kolejka wąskotorowa osiągnęła styczność z koleją normalnotorową w Nałęczowie. Po przekształceniu kolejki w 1918 r. w linię kolejową PKP prowadzono na niej ruch osobowy i towarowy, najaktywniejszy w latach-80 tych. Obecnie kolejka wykorzystywana jest głównie do celów turystycznych.

HISTORIA I ZABYTKI

Udokumentowane początki osadnictwa sięgają VII wieku. W rejonie Chodlika znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko o pow. 6 ha. Zwane Troją Północy, z potrójnym pierścieniem wałów.

Kroniki Długosza wspominają, że w XIV w. funkcjonowała tu stacja postojowa z karczmami, stąd ówczesna nazwa miejscowości Krampa. Przez wieki zatrzymywali się tu na nocleg kupcy zdążający do przeprawy wiślanej w odległym o 10 km Kazimierzu Dolnym.

Nowsza historia zachowana w zabytkach Karczmisk to: klasyczny kościół z XIX w. z XVIII wieczną dzwonnicą drewnianą oraz póYnoklasycystyczny zespół dworsko-parkowy z XIX w. W Karczmiskach oraz na terenie gminy zachowało się wiele zabytkowych domów mieszkalnych i budynków gospodarskich, a także pojedyncze młyny, kuźnie i dawne karczmy.

Układ topograficzno-urbanistyczny Karczmisk, osady zajmującej malowniczą dolinę Karczmianki o długości 4 km, ma zabytkowy charakter.

Informacje o Chodliku
w Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej
http://wiem.onet.pl/wiem/013341.html


gok.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Karczmiskach

ktd

fb

ogp

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

Elektroniczny Dziennik Ustaw

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk