Wilków
Dzisiaj jest 3 czerwca 2023    |   

program pos banner ogolny 750x200

Wilków

Urząd Gminy Wilków
24 - 313 Wilków
tel. 081 828 10 02
fax. 081 828 10 50
http://gminawilkow.pl/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Powierzchnia – 79,54 km2
Ludność – 5008

kosciol_wilkow.jpg

Kościół w Wilkowie

kaplica_polanowka.jpg

Kaplica w Polanóce

pejzaz.jpg

Pejzaż rolniczy

skarpa_dobrska.jpg

Rezerwat Skarpa Dobrska

zrodla.jpg

Źródła Jaworzanki

Gmina Wilków leży w północno - zachodniej części Powiatu Opolskiego, na styku trzech subregionów: Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej.

Gospodarka gminy opiera się głównie na rolnictwie. Około 80% ludności utrzymuje się z rolnictwa, ze względu na żyzne mady wiślane. Łagodny mikroklimat sprzyja uprawie chmielu, owoców, warzyw. Pod względem produkcji chmielu gmina ma znaczący udział w skali kraju.

TURYSTYKA

Gmina Wilków leży na południe od Kazimierza Dolnego na pograniczu Równiny Bełżyckiej i Kotliny Chodelskiej. Zachodnią granicę gminy stanowi Wisła, a z południa na północ obszar gminy przecina Chodelka. Tutejszy krajobraz urozmaica od strony północnej lekko pofałdowany płaskowyż - na północy, poprzecinany licznymi wąwozami i ograniczający się w kierunku południowo - zachodnim wysoką krawędzią - Skarpą Dobrską. Na południu rozpościera się płaska równina łąkowo - leśna; tereny w południowo zachodnim zakątku Powiśla zajęte są przez sady i chmielniki.
Cały obszar gminy podlega ochronie krajobrazowej - jej północna i środkowa część leży w Kazimierskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie, część południowa w Chodelskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.
Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Krowia Wyspa - rezerwat ptactwa, Skarpa Dobrska - unikalna roślinność stepowa.
Położenie giny, krajobraz i mikroklimat, to czynniki sprzyjające rozwojowi agroturystyki. Opuszczone budynki szkolne w miejscowościach: Podgórz, Machów, Żmijowiska, Wólka Polanowska mogą doskonale służyć jako baza noclegowa.

HISTORIA I ZABYTKI

Miejscowość Wilków - stolica gminy - jest starą wsią biskupią, królewską - jako siedziba parafii wzmiankowana jest już w początkach XIV wieku. Zabytki na terenie gminy Wilków to między innymi: XVII wieczny kościół oraz kilka ciekawych obiektów z XIX wieku - stary budynek urzędu gminu, remiza oraz zabytki w miejscowościach: Polanówka - kaplica, Kolonia Szczekarków - zespół pałacowo-parkowy, Urządków - młyn, Góry Dobskie - grodzisko.


chmiel_m.jpg

Plantacja chmielu

 

ktd

fb

banner na strone 1200x628 CP

rfrd

TABLICA 2 CZYSTA

fil

tablica fundusz orlik 80x120

PROW 2014-2020

prowpdf

Elektroniczny Dziennik Ustaw

kwiecien2023 1

Frame 45

Przydatne Linki

Dowód Rejestracyjny

Prawo jazdy

historia_pojazdu1

cepik


obywatel

budowlane abc

zbiorki

PCZK ostrzega

 Prognoza pogody   rso pr

 ikona4 wczk

2312416