Kolor: Czarny - szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czarnym paskiem lub strzałkami. Kolor szlaku nie jest związany ze stopniem jego trudności.
Nazwa: „Opole Lubelskie-Solec nad Wisłą”
Ranga: Ponadlokalna
Dystans: 18 km,
Stopień trudności: trasa łatwa
Rodzaj nawierzchni: asfaltowa 18 km
Punkty startowe:
Początek trasy: 51o09’02,0”N, 021o57’09,7”E Opole Lubelskie, Al. 600- lecia, brama wjazdowa do parku miejskiego
Koniec trasy: 51o08’04,6”N, 021o46’00,9”E Solec nad Wisłą, w pobliżu Urzędu Gminy
Przebieg trasy :
Opole Lubelskie (Al. 600-lecia) – 2,5 km – Niezdów (początek zielonego szlaku rowerowego „Niezdów-Janiszów”) – 4 km - Łaziska – 2,0 km -Janiszów – 2,5 km - Kamień - 7 km - Solec nad Wisłą.
Krótka charakterystyka:
Trasa prowadzi przez urokliwe zakątki Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu Solec nad Wisłą, łącząc 2 województwa lubelskie i mazowieckie. Rozpoczyna swój bieg wraz ze szlakiem rowerowym „Powiśle” w Opolu Lubelskim, przy Al. 600-lecia, obok zespołu pałacowo-parkowego z XVIII-wieczną rezydencją Lubomirskich. Na odcinku od Opola Lubelskiego do skrzyżowania z drogą wojewódzką 747 w miejscowości Kamień, biegnie drogą asfaltową, następnie ścieżką rowerową przez most na rzece Wiśle (ostoja ptasia „Małopolski Przełom Wisły” Natura 2000) do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754. Na skrzyżowaniu łączy się ze szlakiem rowerowym kol. niebieskiego „Szlak Żółwia i Dinozaura” biegnącym z Bałtowa do Janowca. Następnie poprowadzony jest drogą asfaltową do centrum Solca nad Wisłą, gdzie kończy swój bieg w pobliżu kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w.
Ciekawe miejsca na szlaku:
Janiszów – Pomnik upamiętniający poległych żołnierzy Batalionów Chłopskich.
Warto zobaczyć:
- XVII-wieczny pałac Lubomirskich, przekształcony w latach 1766-1773 na okazałą rezydencję, która miała być konkurencyjna do pałacu Czartoryskich w Puławach. Przekształcony póYniej w koszary, obecnie jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego.
- Kościół parafialny pw. WNMP z 1650-75 r. z cenną polichromią.
- Dzwonnicę z II poł. XVII w.
- Klasztor trójskrzydłowy – obecnie plebania z l. 1740-48.
- Budynki kolegium pijarskiego z ok. 1750 r.
- Zespół pałacowo-parkowy w Niezdowie z XVIII–wieczną rezydencją Lubomirskich.
- Cukrownię z 1884 r.
- Pomnik przyrody – jeden z najstarszych wiązów na Lubelszczyźnie.
Solec nad Wisłą– historia samego Solca sięga VIII i IX wieku. Najstarszy dokument pochodzi z 1136 roku. W latach 1325-1538 siedziba królów. Do końca XVIII w. Był składem i portem przeładunkowym zboża, płynącego głównie z folwarku starostwa soleckiego, majątków cystersów wąchockich, świętokrzyskich bernardynów i iłżeckiego klucza biskupów krakowskich. W 1412 r. Władysław Jagiełło nadał Solczanom prawo hurtowej i detalicznej sprzedaży soli. Zamek solecki, usytuowany na wysokiej skarpie pradoliny Wisły, oddzielony od Solca głębokim wąwozem strzegł nieopasanego murami miasta, przepraw wiślanych oraz komory celnej w pobliskim Kamieniu. Warte zobaczenia są kościoły: 1. Murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny wystawiony w XV w. przez Kazimierza Wielkiego; 2. Kościół i dawny klasztor oo. Reformatów wzniesiony został w 1626 r. z fundacji Krzysztofa Zbaraskiego; 3. Kościół cmentarny pw. Św. Barbary datowany na koniec XVI w.
Opracował:
Jacek Rosły